dnd, d&d dungeons and dragons
 
Oficjalna Strona Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzelkowie
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d MENU dungeons and dragons
 
Strona Główna ˇ Kontakt ˇ Statut ˇ Zarząd ˇ JOT ˇ Sprzęt ˇ Historia ˇ Materiały archiwalne OSP Krzelków ˇ Zdjęcia
 
isa, dnd.rpg.info.pl

dnd, d&d
Nawigacja
dungeons and dragons
 
Strona Główna
Kontakt
Statut
Zarząd
JOT
Sprzęt
Historia
Materiały archiwalne OSP Krzelków
Zdjęcia
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d
Online
dungeons and dragons
 
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 18
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: KAPITAN KOX
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d
Facebook
dungeons and dragons
 
Kliknij "Lubię to" a na Twojej tablicy na Facebooku, będą wyświetlane aktualności z naszej jednostki.

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d
Historia
dungeons and dragons
 
Image and video hosting by TinyPic
Kiedy po II Wojnie Światowej, przesiedleńcy z kresów wschodnich osiedlili się w Krzelkowie, powstały plany dotyczące utworzenia Ochotniczej Straży Pożarnej. Tak też się stało. W 1945 roku, pod komendą Jana Żaka, w Krzelkowie powstała Ochotnicza Straż Pożarna. Dysponując poniemiecką remizą, wozem z ręczną pompą z 1912 roku oraz mundurami, OSP Krzelków, była drugą Ochotniczą Strażą Pożarną w gminie Ziębice. Przed Krzelkowem, OSP powstała w Starczówku. Od początku istnienia krzelkowskiej straży, wśród jej członków przyjęła się tradycja organizacji porannych zbiórek, w każdą niedzielę przed 5 nad ranem w okresie letnim. Na zbiórkę jako pierwszy zwoływał Antoni Herbut, który z trąbką nazywaną przez druhów „Bykadło”, przechodził przez wioskę grając melodię na pobudkę, do której to melodii ułożono też humorystyczny tekst który brzmiał następująco:

Pobudka pobudka, rano wstać,
Nie chce Wam się wstać?
Ja już trąbię pół godziny A wy śpicie skur..."


Zbiórki takie służyły głównie ćwiczeniom polegającym na sprawianiu drabin, rozwijaniu węży, wspinaczce po drabinie hakowej oraz ewakuacji na linie. Oprócz ćwiczeń zbiórki miały również cel towarzyski. Jednak działalność krzelkowskich strażaków nie polegała tylko na zbiórkach i ćwiczeniach. Historia naszej straży to także liczne pożary. Pierwszym pożarem w Krzelkowie był pożar słomy w miejscu gdzie obecnie stoją ruiny młyna wiatrakowego, w ów czas była tam piaskownia przy której była słoma która w wyniku losowego wypadku uległa zapaleniu. Oprócz tego pożaru w Krzelkowie płonęły także budynki gospodarcze oraz inne sterty słomy, ale do ważnych pożarów w historii naszej straży należy również zaliczyć pożar kościoła p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła ok. roku 1963, oraz nie wiele później pożar szkoły zawodowej w Ziębicach. gdzie nasza jednostka dysponowała już pierwszą w swojej historii motopompą która zastała przekazana przez zawodową straż pożarną z Ząbkowic Śląskich. Była to motopompa „SILESIA” z roku ok. 1935, produkowana była w Bielsku Białej. Była to bardzo ciężka motopompa w porównaniu z używanymi współcześnie, a jej rozruch wymagał mnóstwo siły, ale i jej wydajność była bardzo duża. Pierwszym operatorem motopompy, zwanym w ów czas „motopompistą” był Franciszek Krzemiński, a około roku 1959, funkcję tę przejął Jan Herbut. Wraz z pojawieniem się pompy napędzanej silnikiem, pompa ręczna nie była już potrzebna i najprawdopodobniej została przekazana innej jednostce. W miejsce pompy ręcznej, pojawił się wóz z miejscem na motopompę i ławkami dla strażaków. Z biegiem lat również konie jako środek pociągowy zastał wyeliminowany przez ciągnik rolniczy. Kolejnym ważnym wydarzeniem historii naszej straży jest zmiana na stanowisku komendanta.
Warto przy tej okazji wspomnieć o Janie Żak-pierwszym komendancie OSP Krzelków, o którym jak mówią Ci co go pamiętają „strażak z krwii i kości”. Był to człowiek o ogromnym zapale do pożarnictwa. Od samego początku wzorowo kierował naszą jednostką, dbał o jej dobre imię, pozyskiwał sprzęt oraz kładł nacisk na szkolenie. Jednak z powodów rodzinnych około roku 1960, opuścił Krzelków i wyjechał do Olkusza, gdzie wstąpił do zawodowej straży pożarnej. Funkcję komendanta OSP Krzelków, przejął Tadeusz Rajczakowski.
Pamiętnym wydarzeniem dla strażaków był pożar krzelkowskiej plebanii, kiedy to około roku 1972 od komina zapaliły się krokwie dachowe. I choć zagrożenie było duże to z uwagi zamknięte poddasze i ograniczony dopływ powietrza ogień nie wyrządził dużych strat, a dzięki wybiciu dachówek udało się szybko oddymić poddasze i ugasić ogień. Oprócz działalności ratowniczej, strażacy uprawiali także sport pożarniczy. Podczas pierwszych zawodów strażackich które były rozgrywane w Ciepłowodach, krzelkowscy strażacy zajęli I miejsce i w związku z tym reprezentowali powiat na zawodach wojewódzkich gdzie zajęli II miejsce. Świadczyło to bardzo dobrze o naszej jednostce, którą można było śmiało uznać za jedną z najlepszych straży ochotniczych na naszych terenach. Niestety daty tych zawodów nie udało nam się ustalić. W Krzelkowie ze strażą pożarną jest również związana wieloletnia, trwająca do dziś tradycja, Wielkanocnej warty przy Bożym Grobie, gdzie strażacy pełnią wartę na pamiątkę strażników Grobu Pańskiego. Mówiąc o początkach krzelkowskiej straży pożarnej należy wspomnieć przede wszystkim o ludziach który poświęcali swój czas dla dobra innych i angażując się w sprawy straży pożarnej, przyczynili się do jej dzisiejszego wyglądu a byli to między innymi komendanci: Jan Żak, Tadeusz Rajczakowski, Ignacy Bochenek i Zygmund Wolanin oraz pozostali strażacy: Bielecki Stanisław, Bielecki Antoni, Boczar Władysław, Boczar Antoni, Chuderski Jerzy, Ćwięczek Ludwik, Galik Władysław, Herbut Antoni, Herbut Jan, Herbut Stanisław, Krzemiński Franciszek, Rajczakowski Bronisław, Rajczakowski Tadeusz, Rajczakowski Władysław, Sułkowski Michał, Szkrabko Michał Torończak Antoni, Torończak Edward, Torończak Jan. Za pomoc w opisaniu początków naszej jednostki, serdeczne podziękowania nestorom krzelkowskiej straży, druhom Stanisławowi Bieleckiemu i Janowi Herbutowi którzy wraz z innymi od młodych lat czuwali nad bezpieczeństwem Krzelkowian.

Tak przedstawiają się czasy pionierów krzelkowskiej OSP, a już wkrótce dalsza część historii...
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d
Komentarze
dungeons and dragons
 
Brak komentarzy.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d
Dodaj komentarz
dungeons and dragons
 
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d
Oceny
dungeons and dragons
 
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d
Logowanie
dungeons and dragons
 
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d
Shoutbox
dungeons and dragons
 
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Brak postów.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

Image and video hosting by TinyPic

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie